Wix - kreator stron internetowych, numer jeden wśród użytkowników.

Wix liczy sobie obecnie ponad 150 milionów użytkowników. Innowacyjny kreator, interfejs typu „przeciągnij i upuść”, zaawansowane funkcje projektowania i wbudowane narzędzia umożliwiające prowadzenie działalności online sprawiają, że stronę internetową stworzyć może praktycznie każdy. W dodatku - za darmo.

Do wyboru mamy przeszło 500 ciekawych i zróżnicowanych szablonów, które reprezentują praktycznie każdą branżę - od fotografii, przez strony ślubne, blogi, strony mechaników samochodowych, czy strony konferencji naukowych. Szablony można łatwo i szybko dostosować do swoich potrzeb, edytując kolejne elementy, w tym kolory, czcionki, czy układ strony. Użytkownikom, którzy chcą stworzyć witrynę, jedyną w swoim rodzaju Wix oferuje również wybór tzw. pustego szablonu, w którym można zaprojektować stronę od podstaw.

Dlatego - biorąc pod uwagę intuicyjność i łatwość obsługi systemu w połączeniu z różnorodnością oferowanych narzędzi, wśród kreatorów stron internetowych, Wix jest dla nas absolutnym zwycięzcą. 

Wix in detail

Wix to kreator dla każdego - nie wymaga znajomości programowania, ani długich godzin spędzonych na oglądaniu samouczków. I do niedawna była to jedna z jego głównych zalet. Kilka miesięcy temu, Wix rozszerzył swoje możliwości o platformę Wix Corvid, która oferuje rozwiązania również dla bardziej zaawansowanych użytkowników i programistów. Warto też wspomnieć, że Wix jest kompatybilny z mnóstwem dodatków zewnętrznych - dlatego gdy chcesz rozszerzyć funkcje swojej strony możesz łatwo zainstalować gotowe aplikacje innych firm (Wix App Market posiada setki aplikacji zewnątrznych) lub stworzyć własne.

Plusy

 • możliwość dodawania i publikacji dowolnej liczby bezpłatnych stron www,
 • dostępność +500 szablonów zaprojektowanych przez profesjonalnych grafików,
 • opcja kreowania strony Wix ADI (Wix Artificial Design Intelligence) w kilka minut,
 • intuicyjna i łatwa w obsłudze platforma i interfejs
 • zgodność z najpopularniejszymi apkami zewnętrznymi oraz różnorodność oferowanych rozszerzeń, dzięki którym można m.in:
  • dodać bloga
  • otworzyć sklep internetowy
  • wysyłać profesjonalne kampanie mailingowe (Wix Ascend)
  • organizować konkursy dla użytkowników
  • akceptować rezerwacje i płatności online
  • prowadzić LiveChat i pomoc w czasie rzeczywistym
  • uzyskać pełny dostęp do kodu witryny, dzięki Wix Corvid
 • każda strona Wix otrzymuje bezpłatny hosting
 • każdego miesiąca w Wix pojawiają się nowe aktualizacje i funkcje, a strona jest aktualizowana i działa naprawdę płynnie
 • istnieje możliwość rozszerzenia witryny o interfejsy API Wix Corvid i JavaScript

Minusy

 • po wybraniu szablonu i rozpoczęciu tworzenia witryny nie można zmienić szablonu. Istniejąca treść nie zostanie automatycznie przeniesiona do nowej struktury szablonu, więc upewnij się, że wybierasz poprawny szablon.
 • na dzień dzisiejszy Wix nie pozwala na eksportowanie treści, co oznacza, że jeśli przenosisz istniejącą stronę do Wix, całą treść będziesz musiał skopiować manualnie
 • darmowa wersja strony posiada wszechobecne logo Wix, a bezpłatna nazwa domeny jest rozszerzeniem domeny Wix

UX - przyjemność użytkowania

Wix zdecydowanie może pochwalić się posiadaniem najbardziej intuicyjnego interfejsu użytkownika w branży. Stworzenie witryny w Wix jest naprawdę szybkie i bezproblemowe: wystarczy wybrać szablon, dostosować go do własnych potrzeb i dodać tekst i grafikę. Tak naprawdę, witrynę można postawić i opublikować w przeciągu kilku godzin. Nie musisz nawet podawać informacji o karcie kredytowej - wystarczy adres e-mail. Edytor Wix typu “przeciągnij i upuść” umożliwia dodawanie kolejnych funkcji bez konieczności posiadania jakiejkolwiek wiedzy na temat kodowania lub grafiki komputerowej. Warto też zauważyć, że grafiki Wix, w tym bogata biblioteka bezpłatnych zdjęć, i ilustracji, jest naprawdę imponująca.

Wix oferuje też kompleksową obsługę użytkowników. Centrum pomocy posiada ogromną liczbę artykułów instruktażowych i samouczków wideo (obecnie nie są jeszcze dostępne artykuły w języku polskim). Ikonki pomocy w edytorze pozwalają uzyskać pomoc bezpośrednio w trakcie procesu tworzenia strony - bez konieczności otwierania nowej karty przeglądarki. Możesz także porozmawiać z przeszkolonym asystentem pomocy technicznej w Call Center Wix, który może przeprowadzić Cię przez wszelkie możliwe problemy. (pomoc w języku angielskim)

Warto wspomnieć, że wszystkie darmowe konta otrzymują automatycznie adres Wix w formacie: nazwa_użytkownika.nazwa_serwera / nazwa_pliku / strona-url. Zalecamy jednak rozszerzenie konta do premium i podłączenie własnej domeny. Za przystępną cenę można przenieść już zakupioną nazwę domeny lub kupić domenę bezpośrednio z Wix.

Jeśli chodzi o ogólne wrażenia użytkowania, Wix jest definitywnie platformą godną polecenia i wypróbowania.

Opcje Planów Premium

Wspomnieliśmy już, że Wix oferuje bezpłatny, nieograniczony hosting. Jeśli jednak chcesz rozszerzyć pamięć witryny, zwiększyć jej przepustowość lub uzyskać dostęp do innych funkcji, takich jak chociażby sklep internetowy, możesz wybrać jeden spośród kilku planów Wix Premium. Najbardziej widoczną różnicą między darmową stroną, a stroną Wix premium jest brak reklamy „Powered by Wix” w wersji premium oraz możliwość podłączenia własnej domeny. W wersji darmowej, twoja domena jest jedynie rozszerzeniem domeny Wix, więc każdy z odwiedzających widzi, że użyłeś Wix do hostowania i tworzenia swojej witryny.

W menu planów premium, możesz wybrać jedną spośród siedem różnych opcji premium. Każdy plan obejmuje hosting i możliwość podłączenia domeny bezpośrednio do strony internetowej. Najtańszy i najbardziej standardowy plan to plan Connect Domain (4,50 USD / miesiąc), który pozwala uzyskać własną nazwę domeny, 1 GB przepustowości i 500 MB pamięci - ale nie usuwa z witryny reklam. Za dodatkowe 4 USD / miesiąc Wix oferuje plan Combo (8,50 USD / miesiąc), z przepustowością 2 GB, pamięcią 3 GB i bez reklam Wix.

Kolejną opcją jest plan Unlimited (12,50 USD / miesiąc), który oferuje zalety planu Combo oraz nieograniczoną przepustowość i kilka innych przydatnych narzędzi specjalnie zaprojektowanych dla freelancerów i przedsiębiorców. Plan eCommerce (16,50 USD / miesiąc) i plan VIP (24,50 USD / miesiąc) obejmują lepszy dostęp do Pomocy Wix, a także nieograniczoną przepustowość. Dodatkowo Plany Unlimited, eCommerce i VIP obejmują 75 kuponów reklamowych, aplikację do tworzenia formularzy i aplikację Site Booster, a Plan VIP pozwala na prowadzenie do 10 kampanii mailingowych na miesiąc. Naszym zdaniem, w ogólnym rozrachunku plan Unlimited oferuje najlepszą równowagę wartości do ceny. Jest to też najpopularniejszy plan premium wśród użytkowników.

Przy wyborze planu Wix, najlepszym punktem wyjściowym jest rzetelna ocena swoich potrzeb: jeśli Twoim celem jest stworzenie bloga z podstawowymi treściami multimedialnymi, plan Connect Domain będzie prawdopodobnie najlepszym wyborem. Jednak jeśli myślisz o otwarciu sklepu internetowego, warto wziąć pod uwagę bardziej zaawansowane opcje, np. Plan Wix eCommerce lub VIP.

Dostępne narzędzia do projektowania strony

Wix jest znany na całym świecie jako niezawodny, darmowy kreator stron internetowych. Jego popularność wynika w dużej mierze z faktu, że Wix oferuje mnóstwo rozbudowanych i łatwych w implementacji funkcji tworzenia stron www, takich jak chociażby Wix Bookings (rezerwacje), Wix Events (strony wydarzeń takich jak konferencje, śluby, urodziny itp itd), czy Wix Music (możliwość dodawania własnych utworów lub importowanej playlisty). Ponadto dzięki setkom dostępnych szablonów, właściciele małych firm, blogerzy i inni użytkownicy zyskują niezliczoną liczbę możliwości na zaprezentowanie się w sieci bez tracenia czasu na bardziej techniczne aspekty projektowania strony www.

Wbudowane kolekcje grafiki  Wix pozwalają  pracować z fantastyczną galerią profesjonalnych zdjęć, a apka Galeria Wix Pro umożliwia edycję, retusz i nakładanie filtrów na gotowe i dodane przez Ciebie zdjęcia. Z kolei zarówno zdjęcia, jak i inne treści  mogę być wyświetlane np. w galeriach pokazów slajdów. Wix umożliwia także udostępnianie wszystkich treści w mediach społecznościowych.

Kolejnym, istotnym aspektem Wix, jest tzw. App Market, gdzie znajdziemy setki dodatków - zarówno od Wix, jak i apek zewnętrznych, które pomogą stworzyć jeszcze ciekawszą i bardziej profesjonalną stronę www. Za pomocą dodania kolejnych aplikacji możesz np. dodać do strony news feed z mediów społecznościowych, formularze subskrypcji, narzędzia e-commerce i pozycjonowania,, ankiety oraz dodatkowe galerie, czy filmy video z innych źródeł niż Twoja strona. W App Market znajdziemy zarówno aplikacje darmowe, jak i aplikacje typu premium. 

Inną ciekawostką, jest wprowadzona w 2016 roku awangardowa innowacja od Wix - Artificial Design Intelligence (ADI). ADI to zupełnie nowa technologia, która rewolucjonizuje świat budowania stron internetowych, tworząc niestandardowe strony internetowe za pomocą algorytmu opartego na specyficznych potrzebach użytkowników. Użytkownik, który chce stworzyć stronę naprawdę szybko i ma tylko bardzo ogólną wizję na to, jak powinna wyglądać strona, odpowiada zaledwie na kilka pytań, odnośnie swoich potrzeb i oczekiwań, a technologia Wix ADI tworzy stronę za niego. Oczywiście witrynę można później dostosować i dodać kolejne efekty, takie jak video w tle, czy efekt parallaxy.

Szablony

Wix w ostatnim czasie stawia jednak nie tylko na to, jak szybko i łatwo stworzyć stronę www. W kreatorze pojawia się coraz więcej narzędzi i funkcji dla użytkowników zaawansowanych takich, jak Wix Corvid (dodawania dowolnego kodu), czy zaawansowane funkcje dla pozycjonowania strony. Warto wspomnieć również o narzędziach do e-marketingu wbudowanych w produkt o nazwie Wix Ascend, które umożliwiają m.in na wysyłanie faktur, propozycji cenowych, czy kampanii mailingowych. Stale zwiększa się też liczba aplikacji zewnętrznych kompatybilnych z Wixem i dostępnych za pośrednictwem Wix App Market, co sprawia że możliwości strony Wix dorównują nieraz najbardziej profesjonalnym witrynom w sieci.

Ostatnią nowością, o której warto wspomnieć jest Wix Logo Maker, który zachęca użytkowników do stworzenia własnego logo. Algorytm Wix pyta zainteresowanego użytkownika o preferencje oraz profil działalności i upodobania wizualne, a następnie przedstawia kilka ciekawych propozycji, które użytkownik może nie tylko pobrać i edytować, ale również umieścić na wszelkiego rodzaju materiałach reklamowych, w tym np. na koszulkach, wizytówkach, czy - rzecz jasna - na swojej stronie www. Wix Logo Maker, podobnie jak Wix Ascend, czy kreator stron internetowych Wix, jest dostępny zarówno w wersji darmowej, jak i w wersji premium.

 

Podsumowanie

Spośród kreatorów dostępnych obecnie na rynku, Wix jest zdecydowanie najbardziej przyjazną platformą do tworzenia stron internetowych. Intuicyjny edytor, profesjonalna grafika i stale rozwijające się funkcje i narzędzia sprawiają, że Wix jest coraz bardziej interesującą alternatywą dla osób, które do tworzenia strony, niekoniecznie chcą zatrudniać web designera i programistę. Kreator daje naprawdę sporo możliwości i kontroli nad projektem, a rozbudowana baza wiedzy na temat tworzenia profesjonalnych witryn internetowych, zawarta w samouczkach i filmach instruktażowych jest przystępna dla każdego użytkownika. Nie można oprzeć się wrażeniu, że w Wix każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na poziom wiedzy, branżę, czas, czy fundusze jakimi dysponuje.