Niezależnie od tego, czy Twoja witryna jest wirtualnym poszerzeniem działalności Twojej firmy, czy blogiem osobistym, łatwo jest przeoczyć szczegóły. Strona 404 może nie być tak ważna jak zawartość całej witryny, ale nadal odgrywa dużą rolę.

 

Strona 404? Co to takiego?

Nie ma wątpliwości, że natknąłeś się owe strony w całej sieci. Witryny wyświetlają  strony 404, gdy link przekierowuje Cię w ślepy zaułek (gdy miejsce docelowe nie istnieje lub zostało usunięte).

 

Dobrze… ale dlaczego jest tak istotna?

Jeśli nie ustawiłeś strony 404 na swojej witrynie, a użytkownik kliknie nieprawidłowy adres, otrzyma standardowy komunikat o błędzie przeglądarki internetowej. Dlaczego jest to złe? Standardowy komunikat o błędzie przeglądarki internetowej przekierowuje użytkowników z Twojej witryny, co oznacza, że są mniej skłonni do powrotu i kontynuowania przeglądania. Mogą zapomnieć, w jakim momencie przeglądania się znajdywali, zanim otrzymali błąd i przejść do innych witryn. Jeśli ustawisz stronę 404 na swojej witrynie, użytkownik zostanie przekierowany na stronę główną lub inną stronę również na Twojej witrynie. Oznacza to, że pozostaną na Twojej witrynie i będą kontynuować przeglądanie!

 

Super! W takim razie jak mam stworzyć najlepszą stronę 404?

Dobre strony 404 potrzebują tych podstawowych informacji:

  • Zakomunikowanie odwiedzającym, że kliknięty przez nich adres jest nieprawidłowy.
  • Pomoc swojemu gościowi znaleźć treść, której szukali, aby pozostali na Twojej stronie.

 

Zawartość

Zawartość strony 404 składa się z trzech elementów: tytułu, treści i nowego linku.

Tytuł jest zazwyczaj krótką informacją dla odwiedzających, że istnieje problem z adresem tak naprawdę nie mówiąc o tym wprost. Niektóre z najpopularniejszych opcji to „Coś poszło nie tak!” Lub „Ups! To jest żenujące\". Te przykłady informują o tym, że istnieje problem bez faktycznego potwierdzenia wadliwości strony internetowej.

Tekst podstawowy powinien być spójny z resztą witryny. Najważniejszym aspektem strony 404 jest to, że goście pozostają na stronie internetowej, nawet jeśli wystąpił błąd.

Wreszcie, linki muszą być starannie wybrane. Upewnij się, że strona, na którą zostaną przekierowani goście sprawi, że będą kontynuować przeglądanie.

 

Projekt

Tak jak język i wydźwięk powinny być spójne, tak samo projekt powinien być taki sam jak reszta strony. Zwróć uwagę na logo i czcionki, ale zachowaj prostotę strony. Strona 404 powinna wyglądać jak reszta witryny, ale ponieważ nie zawiera ona treści, powinna zachęcać odwiedzających do przejścia do innych części witryny.

 

Poświęć trochę czasu na opracowanie innowacyjnej i atrakcyjnej strony 404, aby zagwarantować, że nawet jeśli coś pójdzie nie tak, odwiedzający pozostaną na Twojej stronie!